Miks
Jezici
EN mix; NJ Mix; FR mix; TL mix;Etimologija
Od EN mix = miješatiDefinicija
Posuđenica, odn. uvriježeni žargonski naziv za producirani audio signal ili zapis kreiran postupkom dinamičkog miješanja (EN mixing; TL missaggio;) drugih signala i/ili zapisa ili pojedinačnih kanala višekanalnog zapisa, u što se u metodološkom smislu može ubrajati i automatizacija montaže zvuka, odn. rezova i pretapanja. Izvorni i miješani signali mogu biti različitih formata.Područja primjene: snimljena glazba, glazbena industrija, film i TV, audiovizualne umjetnosti, živo ozvučavanje.
(USP):
Komentar
Miješanje signala jedan je od temeljnih koncepata audio tehnologije, jer omogućava smiještanje prvotno disociranih zvukovnih zapisa i signala u iste auditorne prostorno-vremenske koordinate.U teoriji digitalne obrade signala miješanje predstavlja značajno pogavlje, budući da predstavlja kontroliranu linearnu kombinaciju množenja i zbrajanja, tj. zbrajanje u određenim statičkim i dinamičkim omjerima glasnoće. Pri tome je format ulaznih signala od presudne tehničke važnosti jer se zbrajanjem i množenjem podataka uvijek akumuliraju pazvuci uslijed pogreške kvantizacije, na koju je ljudsko uho osjetljivo.
Disciplinarna važnost ovog pojma dobro se vidi kroz povijest računalne glazbe. Program mix koji je početkom 1980-ih na sveučilištu Princeton razvio američki skladatelj Paul Lansky, elegantno je pomoću računala dokinuo metodološku i estetičku granicu između konkretne i elektroničke glazbe. Iz ovog je programa tijekom 1990-ih i početkom 21. stoljeća razvijen programski jezik RTcmix, koji danas čini sastavni dio nekih viših računalno-glazbenih okružja.
Kritika
Termin se u hrvatskom i većini europskih jezika rabi kao tuđica ili posuđenica zbog svoje lakoničnosti i lagane dezambigvacije.Termin se zbog svoje jezikovne neodređenosti i nepripadnosti često u žargonu pogrešno rabi kao sinonim za audio postprodukciju.